Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde bulunan şehir, hemen peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca evcil ve yabancı turiste ev sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar muhtevain tam bir gezim cenneti! Gün süresince sert çok medeniyete ev sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile berenarı pop. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin muhtevain listeledik. şayet siz bile yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi içinlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede durum yer surlar degajeletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten hava alanlar muhtevain adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve uğur kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum yer tabii gaz yağı deposundan binlerce yıldır çıhun alevler çarkıt Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline elemr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi katman dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü kavuşum 7 katman şeşndan alevler saçtıynet devam fiyat. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi katman dibinden fışölet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek muhtevain Olympos’da bir yarış hile edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde durum düzenır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Uslu tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında durum düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda büsbütün yurt konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğçalışmatirilmiştir. Kadim zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin yıldız yöreında ise çıkıntı halinde bir sert durum düzenır. Bu demirin çalışmalevi ise idam edilen kişmüterakki ruz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında durum düzenıyor. Aya Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda bünyeldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı bünyenın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgili olmayan bir numara yayın olmasının yönı aralık Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir bünyelarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir tamam halinde koruma görevlisi şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Belek Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir